Czy wyroby są świeże?

Tak, nasze produkty wyrabiamy dwa razy w tygodniu. Przechowujemy w chłodni. Wyprzedają się bardzo szybko. Po otrzymaniu przesyłki zalecamy przechowywać wyroby  w lodówce. Nadają się również do mrożenia. Dobrze wędzony produkt ma dłuższą datę do spożycia, nie utraci daty ważności w trakcie procesu dostarczania.

Jaki jest sposób wędzenia wędlin?

Wędliny wędzimy tradycyjnie drewnem dębowym przez wiele godzin, co kilkanaście minut kontrolując stopień gotowości.

Wędzarnia zbudowana została według tradycyjnych wytycznych, z dostosowaniem do aktualnych norm unii europejskiej, co oznacza, że konstrukcja uniemożliwia spalanie wytopionych z mięs tłuszczów. Jest to istotne, aby nie emitować szkodliwych substancji smolistych. Wędzarnia skonstruowana w ten sposób przeciwdziała powstawaniu związków rakotwórczych. Wędzone produkty otrzymują naturalny aromat dymu wędzarniczego z prawdziwego drewna.

Które produkty wybrać dla wielbiciela wyrobów tradycyjnych?

Polecamy wybrać Boczek przerastany, spośród konkurencyjnych na rynku wyróżnia go sposób przygotowywania. Jest od początku wędzony, bez zaparzania. Rzadkość w tych czasach, produkt doceniany w konkursach.

Warto również wziąć pod uwagę: klasyczną kiełbasę wiejską, pasztetową, kaszankę, czy smarówkę kiełbasianą, dla wielbicieli podrobów również salcesony.

Skąd pochodzi mięso z którego robione są wędliny?

Ufamy jedynie polskim hodowcom, dbamy o jakość mięs z których przygotowujemy dla Państwa wyroby wiejskie. Dwa razy w tygodniu kupujemy półtusze od lokalnego dostawcy. Każde mięso, które przyjeżdża do naszej chłodni ma aktualne badania weterynaryjne, oraz jest przechowywane w kontrolowanych warunkach chłodniczych zgodnie z zasadami HACCP. Mięso podlega ścisłym procedurom dotyczącym jego selekcji. Pracujemy w bardzo higienicznych warunkach, w odpowiedniej odzieży i obuwiu. Dbamy o warunki sanitarno-higieniczne dla wszystkich pomieszczeń produkcji.

Jakie przyprawy są używane przy produkcji wędlin?

Głównie liść laurowy, ziele angielskie i duże ilości świeżego czosnku.

Niektóre wyroby zawierają kolendrę, kminek, gorczycę, czosnek niedźwiedzi suszony, płatki pomidorowe, suszoną cebulę, do marynat używamy również cebuli, a do smarówki także jabłek.

Czy wyroby zawierają gluten?

Gluten jest białkiem roślinnym pochodzenia zbożowego, większość naszych produktów go nie zawiera.

Jednak zdarza się, że wyroby zawierają gluten:

Kaszanka- zawiera kaszę jęczmienną,

Pasztetowa- zawiera kaszę mannę

Małe ilości błonnika pochodzenia zbożowego dodaje się do niektórych pasztetów i wędlin drobiowych dla uzyskania odpowiedniej konsystencji, lub dla lepszego trawienia.

Są to: pieczeń śniadaniowa-zajączek (zawiera bardzo małe ilości bułki tartej), pasztet wiejski (zawiera bardzo małe ilości bułki tartej), kurczak pieczony (zawiera błonnik pszenny), polędwica drobiowa (zawiera bardzo małe ilości błonnika pszennego).

Czy osłonki produktów są jadalne?

Niektóre osłonki wędlin są jadalne, pochodzenia naturalnego, niektóre nie.

 

Osłonki, które można jeść:

kiełbasa wiejska, kiełbasa krucha, kiełbasa jarmarczna, frankfurtery wieprzowe, serdelki.

kaszanka(cienka).

Osłonki, które nie są jadalne:

Kiełbasa krakowska, kiełbasa szynkowa, kiełbasa kanapkowa, pasztetowa, kaszanka (gruba), wszystkie salcesony, smalec, polędwica drobiowa, łopatka w ziołach, boczek rolowany, lisówka podsuszana, mozaika boczkowa,

Należy również wiedzieć, że sznurki używane do produkcji wędlin nie są jadalne, jak również foremki pasztetów i pieczeni.

Pozostałe wyroby nie posiadają osłonek, poza folią do pakowania próżniowego, jak np szynka, ogonówka, polędwica.

Jak przechowywać wyroby, aby jak najdłużej zachowały świeżość?

Optymalna temperatura przechowywania dla wszystkich wyrobów to 2-7 stopni. Znacznie dłuższą trwałość utrzymują wędliny przechowywane w kawałku, zamiast w plasterkach. Wędliny najlepiej pakować w pergamin, jednak w sklepie internetowym nie mamy takiej możliwości i pakujemy je dla Państwa hermetycznie. W takiej formie wędliny można przechowywać w lodówce nawet ponad tydzień. Po rozpakowaniu folii hermetycznej należy przechowywać wędliny również w lodówce, najlepiej w pojemniku próżniowym. Wędliny nadają się również do mrożenia.

Czy produkty nadają się do mrożenia?

Tak, produkty nadają się do mrożenia.

Czy jest możliwość pakowania wędlin w kawałkach? Czy jest możliwość pokrojenia wędlin w plasterki?

Preferujemy wysyłkę wędlin w większych kawałkach ze względu na zachowanie długiej świeżości.

Czy wszystkie produkty zawierają czystą etykietę?

Nie wszystkie produkty zawierają czystą etykietę. Wędliny z czystą etykietą, to wyroby wiejskie, gdzie substancjami utrzymującymi świeżość są: odrobina soli, zioła, czosnek, oraz wędzenie w tradycyjnej wędzarni. Czysta etykieta to deklaracja, że  artykuły są naturalne, bez sztucznych barwników, środków konserwujących czy wzmacniaczy smaku.  Wędliny polecane osobom szczególnie dbającym o zdrowie.  Wędliny z czystą etykietą z naszej oferty: Kiełbasa żywiecka, Szynka tradycyjna i Kiełbasa swojska.

Czy pozostałe produkty mają dodatek konserwantów, barwników i szkodliwych substancji?

Nie, naturalnym środkiem konserwującym jest sól peklująca, lub naturalne wędzenie. Dodatek soli jest również naturalnym wzmacniaczem smaku.

Wszystkie pozostałe dodatki, które znajdują się w składach niektórych wędlin są wymagane, aby nie dopuścić do rozwoju szkodliwego jadu kiełbasianego (toksyny botulinowej), oraz możliwie nieszkodliwie wzbogacić smak.

Zdarza się, że do wędlin dodane są konserwanty lub wzmacniacze smaku, jednak ich ilość i skład jest bardzo mały, w pełni bezpieczny i zgodny ze wszystkimi normami produkowania wędlin.

Nowe receptury konsultowane są z technologiem żywienia, chcemy, aby wędliny były smaczne i nie zagrażające zdrowiu

Czym są plamki i kropki wewnątrz szynek i polędwic?

Zmiany w kolorze wędlin występują bardzo rzadko. Są spowodowane cechami organoleptycznymi danego mięsa, nie są cechą szkodliwą, ani wadą. Nie jest to od nas zależne, wędliny ze względu na małą skale produkcji mogą nieznacznie różnić się od siebie.

Jak pakowane są wędliny?

Po złożeniu przez Państwa zamówienia ważymy wyroby i pakujemy hermetycznie. Tak przygotowane wkładamy do styropianowego pudełka z wkładami chłodzącymi. Przesyłka zachowuje odpowiednią temperaturę do momentu dostarczenia. Firma kurierska dostarcza przesyłkę w około 1-2 dni. Po otrzymaniu zaleca się przechowywanie produktów w lodówce.

Staramy się zużywać możliwie jak najmniej materiałów syntetycznych. Używamy papierowych taśm klejących i biodegradowalnych foliowych woreczków. Pracujemy nad tym, aby opakowania przesyłek były jak najmożliwiej ekologiczne.

Dlaczego waga produktów może nieznacznie różnić się od zamówionych?

W naszym sklepie internetowym podajemy wagę produktów w przybliżeniu, na podstawie doświadczenia. Najczęściej podana waga produktu zgadza się niemalże idealnie. Produkty, które otrzymacie Państwo po zamówieniu mogą się nieco różnić ze względu na to, że cała produkcja odbywa się ręcznie. Produkty różnią się od siebie, nie ma dwóch identycznych. Kroimy i ważymy każdy produkt przed spakowaniem. Może się zdarzyć, że Klient otrzyma nieco więcej, lub mniej produktu. Przykład: Klient otrzyma 10% więcej kiełbasy wiejskiej, niż zamówił, aby nie kroić laski kiełbasy, a wysłać ją w całości.

Co zrobić kiedy zamówienie nie spełnia oczekiwań?

Jeśli zamówienie nie spełnia Państwa oczekiwań prosimy o kontakt. Chcielibyśmy, aby wyroby dostępne w naszym sklepie były jak najwyższej jakości i zadowalały nawet najbardziej wymagających klientów.

Informacje w sprawie ewentualnych reklamacji uwzględnia regulamin sklepu.

    ZADAJ PYTANIE